Suplementy diety

Szeroki wybór suplementów diety dostępnych w aptekach stwarza wrażenie, iż zapobieganie niedoborom witamin i składników mineralnych jest prostsze niż kiedykolwiek – wystarczy nabyć odpowiedni preparat i przyjmować go zgodnie z zaleceniami. W rzeczywistości kwestia suplementacji jest nieco bardziej złożona.

Braki witamin – czy na pewno są twoim problemem?

Jeśli każdego dnia sięgasz po suplement diety zawierający kilka lub kilkanaście witamin, czujesz się spokojna o swoje zdrowie, ponieważ wiesz, że w razie zbyt niskiej podaży danej substancji z pożywieniem, kapsułka preparatu witaminowego uzupełni jego brak. Czy masz jednak pewność, że takie pragmatyczne podejście do suplementacji diety jest korzystne dla zdrowia? Zanim odpowiesz, zadaj sobie kilka pytań:

  • Czy przed rozpoczęciem stosowania preparatu witaminowego zauważyłaś u siebie objawy wskazujące na niedobór witamin i składników mineralnych? Jeśli nie dokuczały ci żadne problemy zdrowotne, być może wcale nie potrzebowałaś suplementu? Pamiętaj, że nadmiar substancji o właściwościach prozdrowotnych może być równie groźny dla zdrowia jak ich niedobór.
  • Czym kierujesz się podczas wyboru suplementu? Czy kupujesz produkt przeznaczony dla określonej grupy wiekowej? Zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne zmienia się z wiekiem, dlatego przypadkowo dobrane preparaty witaminowe mogą nie spełnić swojej roli
  • Czy przyjmujesz ten sam preparat przez cały rok? Sposób odżywiania zmienia się w zależności od pory roku, np. w okresie wiosenno-letnim spożywamy większe ilości świeżych owoców i warzyw, dzięki czemu mamy duże szanse na pokrycie dziennego zapotrzebowania na większość witamin oraz składników mineralnych – w tym czasie suplement, który sprawdzał się w zimie, może okazać się całkowicie zbędny.

Ciągłe stosowanie jednego suplementu diety to nie najlepszy pomysł, zwłaszcza jeśli nie robiłaś żadnych badań i tak naprawdę nie wiesz, jakich witamin ci brakuje oraz które z nich powinnaś uzupełniać. W tej sytuacji regularne zmiany przyjmowanych preparatów uchronią cię przed nasileniem ewentualnych niedoborów.

Niedobory w diecie statystycznego Polaka

Podejście do kwestii żywienia uległo w ostatnich latach ogromnym zmianom, a Polacy obu płci coraz chętniej eksperymentują w kuchni. W praktyce oznacza to, że na polskich stołach pojawiają się nie tylko kotlety schabowe i pierogi, ale także dania o innym rodowodzie, np. potrawy kuchni włoskiej lub francuskiej. Urozmaicony jadłospis znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia niedoboru witamin i składników mineralnych, ale mimo to braki żywieniowe to nadal częsty problem wśród mieszkańców naszego kraju.

Jak pokazują wyniki badań epidemiologicznych przeprowadzonych przez Instytut Kardiologii w Warszawie, stan odżywienia Polaków pozostawia wiele do życzenia – polska dieta jest uboga zwłaszcza w cynk, selen, witaminy z grupy B i polifenole (przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki odpowiedzialne m.in. za rozwój chorób nowotworowych). Niepokojący jest także powszechny niedobór witaminy D, która występuje wprawdzie w niektórych pokarmach, np. w żółtku jaj, ale może być także wytwarzana przez organizm, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Ze względu na położenie geograficzne Polski i jej ograniczone nasłonecznienie w miesiącach zimowych, mieszkańcy naszego kraju są szczególnie podatni na braki tej „słonecznej” witaminy. Z tego właśnie powodu suplementacja witaminy D jest zalecana wszystkim Polakom, nie tylko małym dzieciom, u których jej niedobór może skutkować rozwojem krzywicy.

Jak przeciwdziałać najczęstszym niedoborom żywieniowym?

Jeśli chcesz zapewnić sobie właściwą podaż witamin i składników mineralnych, zastosuj polski preparat dla kobiet Harmonella®, który został stworzony przez naukowców w odpowiedzi na najczęstsze niedobory w polskiej diecie. Harmonella® to suplement zawierający wszystkie substancje, których potrzebujesz:

  • cynk i selen dla zdrowej skóry i mocnych paznokci oraz włosów;
  • witaminy z grupy B, które poprawiają nastrój i dodają energii;
  • polifenole – obecna w Harmonelli® oleuropeina to jedyny antyoksydant o potwierdzonym działaniu ochronnym na układ krwionośny;
  • witaminę D dla mocnych kości i zębów.

Skuteczność preparatu Harmonella® i jego rola w zwalczaniu niedoborów w polskiej diecie została doceniona przez Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą.