Antykoncepcja

Możliwe następstwa stosowania antykoncepcji hormonalnej

Długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej może powodować obciążenie organizmu.

Najczęstszymi spotykanymi skutkami ubocznymi stosowania antykoncepcji hormonalnej są takie dolegliwości jak: bóle piersi, bóle głowy, nudności, spadek popędu seksualnego oraz plamienia śródcykliczne.*

Najgroźniejszymi powikłaniami są natomiast te związane z układem krążenia i powstawaniem zakrzepów i zatorów.* Wśród skutków ubocznych przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych wyróżniamy:

  • nadciśnienie,
  • choroby naczyń krwionośnych,
  • choroby serca,
  • choroby nowotworowe,
  • przyrost masy ciała.*

Ulotki dołączone do tabletek antykoncepcyjnych zawierają informacje na temat skutków ubocznych, które mogą wystąpić podczas ich przyjmowania.

Terapia hormonalna może być bezpieczna, pod warunkiem, że została odpowiednio dobrana, a kobieta nie posiada przeciwwskazań do jej stosowania. Dobór metody antykoncepcji do Twoich potrzeb i stanu zdrowia należy więc do lekarza.

Zobacz jak chronić się przed skutkami stosowania terapii hormonalnej.

Przeczytaj na co zwrócić uwagę podczas wizyty u swojego lekarza ginekologa.

*Literatura dostępna u producenta

Rodzaje antykoncepcji hormonalnej

  Minipigułka (tabletka jednoskładnikowa) Tabletka antykoncepcyjna dwuskładnikowa Plaster antykoncepcyjny Pierścień dopochwowy
Stosowanie*

Doustnie, jedna tabletka dziennie.
Zażywane w schemacie: 28 dni bez przerwy

Doustnie, jedna tabletka dziennie.
Zażywane w schemacie: 21 dni + 7 dni przerwy lub 28 dni bez przerwy

 

Naklejany na skórę (45 mm x 45 mm) na czas 7 dni. Stosowany w schemacie: 21 dni (w sumie trzy plastry) + 7 dni przerwy Aplikowany samodzielnie głęboko do pochwy (pierścień elastyczny, średnica 54 mm). Stosowany w systemie: 21 dni + 7 dni przerwy
Składniki Zawiera jeden rodzaj hormonu, odpowiednik kobiecego progesteronu. Zawiera dwa rodzaje hormonów, odpowiedniki kobiecego estrogenu i progesteronu.
Działanie

Posiadają zazwyczaj podwójny mechanizm działania:

1. Powodują zagęszczenie śluzu wokół szyjki macicy, przez co staje się on nieprzenikalny dla plemników.

2. Dodatkowo zostaje również zahamowany rozwój błony śluzowej endometrium, co utrudnia zagnieżdżenie zarodka.**

Posiadają zazwyczaj potrójny mechanizm działania:

1. Najważniejszym efektem działania hormonów jest zahamowanie procesu owulacji, przez co komórka jajowa nie jest uwalniana i nie może zostać zapłodniona.

2. „Pigułki” powodują również zagęszczenie śluzu wokół szyjki macicy, przez co staje się on nieprzenikalny dla plemników.

3. Dodatkowo zostaje również zahamowany rozwój błony śluzowej endometrium, co utrudnia zagnieżdżenie zarodka, w sytuacji, gdyby jednak doszło do owulacji.**

Skuteczność 99,7% 99,7% 99,7% 99,7%

* Na podstawie informacji zawartych w ulotkach producentów hormonalnych środków antykoncepcyjnych
** Literatura dostępna u producenta

Skutki uboczne antykoncepcji, tabletki antykoncepcyjne - Harmonella

Weź udział w ogólnopolskim badaniu na temat antykoncepcji. Dzięki Twojemu zaangażowaniu sprawdzimy, jaki jest stosunek Polek na temat antykoncepcji hormonalnej. Zależy nam na Twoich szczerych odpowiedziach, na których podstawie zostanie opracowany i udostępniony specjalny raport.

Metody stosowania antykoncepcji są nadal tematem tabu. W szkole brakuje edukacji na tematy intymne. Ludzie zdobywają wiedzę głównie z for internetowych, blogów. Chcemy sprawdzić, jaki jest stan wiedzy Polek na temat metod stosowania antykoncepcji. Czy boją się stosowania antykoncepcji hormonalnej? Jakie metody darzą zaufaniem? Czy słyszały lub doświadczyły jakiś skutków ubocznych? Czy stosują jakieś dodatkowe suplementy diety podczas terapii hormonalnej? Odpowiedz na klika pytań w naszej ankiecie. W zamian za udział dla najbardziej zaangażowanej uczestniczki mamy bon upominkowy o wartości 100 zł do sieci drogerii Sephora, dla kolejnych 10 Pań przygotowaliśmy zestawy naszych produktów.

 

 

Regulamin