Zdrowie

Szczupła sylwetka w każdym wieku

Szczupła i zdrowa sylwetka w każdym wieku

Zgrabna i szczupła sylwetka to jeden z głównych wyznaczników atrakcyjności u kobiet, nie może być jednak powodem obsesji Podstawa jest być zdrowym i czuć się dobrze  w swoim ciele. Niestety, coraz częściej obserwujemy tendencję do odchyleń w stronę wręcz „anorektyczej” chudości za wszelką cenę lub poszerzającej się skali otyłości nawet wśród młodych kobiet.  

Ja mam dwadzieścia lat, ty masz dwadzieścia lat...

Od momentu wkroczenia w dorosłość czas płynie błyskawicznie – studiujesz, szukasz pierwszej pracy, wchodzisz w mniej lub bardziej poważne związki... Uczysz się, pracujesz, spotykasz ze znajomymi i żyjesz tak intensywnie, że czasem nie starcza ci czasu na ugotowanie obiadu, a lodówka świeci pustkami. Jest to okres, w którym sama zaczynasz kształtować swoje nawyki żywieniowe. Jeśli teraz nie utrwalisz tych dobrych nawyków zajadając się  zapiekankami, drożdżówkami i innymi kalorycznymi przysmakami wróci to do Ciebie w postaci fałdek tłuszczu już po 30 roku życia.

Nadwagi możesz uniknąć, stosując się do kilku prostych wskazówek:

 • Zadbaj o regularność posiłków –w ten sposób zadbasz o sprawną pracę metabolizmu i unikniesz problemu z zaparciami czy niestrawnością.
 • Czytaj etykiety produktów spożywczych, szczególną uwagę zwracaj na zawartość cukru, który jest obecnie dodawany nawet do keczupu.
 • Unikaj produktów w wersji dietetycznej lub „light” - pamiętaj, że obniżona kaloryczność pokarmów ma swoją cenę, tzn. dla zachowania smaku producenci muszą „wzbogacić” swój produkt o szereg nieciekawych substancji, np. sztucznych aromatów.
 • Wyrób sobie nawyk picia przynajmniej ośmiu szklanek wody dziennie – miej zawsze pod ręką butelkę wody mineralnej i nawadniaj swój organizm przez cały dzień.
 • Pamiętaj, że gdy stosujesz antykoncepcję hormonalną, twoje ciało jest narażone na skoki wagi oraz  niedobór witamin z grupy B i cynku. Wzbogać swoją dietę o rośliny strączkowe i profilaktycznie przyjmuj preparat witaminowy dla kobiet.

Piękna trzydziestoletnia

Po trzydziestych urodzinach twoje ciało traci rocznie około 1% tkanki mięśniowej, zmniejsza się także gęstość kości! W praktyce oznacza to, że tempo przemiany materii zaczyna stopniowo spadać, a dotychczasowa dieta może wymagać kilku  modyfikacji

 • Jeśli czujesz się i wyglądasz świetnie pomyśl o dodatkowej dawce ruchu, oraz suplementacji szczególnie witaminy D i witamin z grupy B, które wpływają pozytywnie na stan mieści i kości oraz zadbają o utrzymanie w dobrej kondycji twój umysł
 • Jeśli przestałaś panować na przyrastającymi kilogramami, dokładnie przenalizuj swój jadłospis i ilość ruchu jaki sobie dostarczasz. W większości przypadków zwykłe odchudzenie kolacji, ograniczenie słodyczy, dodatkowa porcja ruchu i wprowadzenie suplementów diety zawierających chrom, cynk i witaminę D pomoże uregulować wagę.
 • Jeśli jesteś w ciąży lub dopiero planujesz powiększenie rodziny, zadbaj o zdrową dietę oraz  o właściwe stężenie witamin z grupy B w organizmie, a w szczególności kwasu foliowego (witamina B9).

Czterdzieści lat minęło...

W ciągu minionej dekady straciłaś nawet 10% masy mięśniowej, w związku z czym twoje ciało spala około 100 kalorii dziennie mniej niż jeszcze dziesięć lat temu. Uniknięcie wzrostu masy ciała jest coraz trudniejsze, ale nie niemożliwe –

Zacznij od

 • Postawienia sobie realnych celów, jeśli nadal jesteś zadowolona ze swojego wyglądu trzymaj tak dalej, jeśli chciałabyś trochę schudnąć. przeanalizuj swoją dietę i wprowadź zdrowsze zamienniki ulubionych produktów: brązowy ryż zamiast białego, razowe pieczywo w miejsce pszennych bułek itp.
 • Poprawy u z pomocą  ćwiczeń
 • Dla wsparcia metabolizmu stosuj suplement diety zawierający chrom – składnik, który wspomaga metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów.

Szczupła sylwetka w wieku 50+

Zmiany towarzyszące menopauzie nie pozostają bez wpływu na wagę kobiety. Niższy poziom estrogenu, niedobory witamin z grupy B, zmęczenie i brak energii nie sprzyjają racjonalnemu odżywianiu.

Zmniejsz ogólną kaloryczność posiłków o kolejne 100 kalorii. Różnicę w ilości kalorii możesz „zamaskować” poprzez picie dodatkowej szklanki wody i jedzenie soczystych, niskokalorycznych owoców.

 • Zadbaj o większą niż dotąd podaż błonnika – fasola, produkty pełnoziarniste i świeże owoce wspomogą procesy trawienia i uchronią cię przed zaparciami.
 • Spróbuj spacerować szybkim tempem  przez 30-60 minut dziennie, ale nie nadwyrężaj stawów, świetnym rozwiąznaiem jest nordic walking czy basen
 • Stosuj suplement diety z witaminami z grupy B, które poprawiają samopoczucie i dodają energii.

Uniwersalne rozwiązanie dla kobiety w każdym wieku

 • O dietę musisz zadbać sama, korzystając z bardzo pomocnych blogów o żywieniu lub indywidualnych konsulacji z dietetykiem. Wszystko to jednak na nic jeśli zabraknie Ci silnej woli i dodatkowego wsparcia w postaci suplementów diety.  Efekty starań o szczupłą sylwetkę na każdym etapie życia będą lepsze dzięki zastosowaniu zrównoważonego suplementu dla kobiet Harmonella®, który ma w swoim składzie wszystkie składniki najczęściej występujące w niedoborze  u Polek.:hrom – pierwiastek, który zapewnia właściwą przemianę tłuszczów, białek oraz węglowodanów, ynk usprawniający metabolizm węglowodanów oraz kwasów tłuszczowchwitaminy z grupy B poprawiająjce samopoczucie, dodające energii, zapobiegające depresji),
 • witaminę D wzmacniającą odporność, zapewniającą  właściwą pracę mięśni, chroniącą przed otyłością typu brzusznego

Harmonella dodatkowo zadba też od środka po pozostałe kobiece atrybuty skórę, włosy i paznokcie dzięki zawartości  selenu oraz cynku

Zbędne kilogramy to nie tylko powód niskiej samooceny zwiększa się też  ryzyko zachorowania na wiele chorób, w tym na cukrzycę i nadciśnienie, dlatego szczupła sylwetka jest warta zachodu!. Nie należy jednak za wszelką cenę dążyć do zachowania figury z okresu licealnego – głodówki, diety cud i tabletki na odchudzanie mogą zahamować wzrost wagi, ale taka kuracja nie jest obojętna dla zdrowia. Lepszą i bezpieczniejszą opcją jest rozsądna, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, która sama w sobie przyspiesza tempo procesów trawienia. Warto także się uśmiechnąć – szczupła sylwetka to nie jedyna cecha atrakcyjnych kobiet, a szczery śmiech spala kalorie! 

Terapia hormonalna a zdrowie

Zadbaj o zbilansowaną dietę i witaminy!

Ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów stosowania terapii hormonalnej wzrasta np. podczas ogólnego osłabienia organizmu będącego wynikiem stosowania niezbilansowanej diety, niedoboru witamin i minerałów m.in. kwasu foliowego, witamin B1, B6, D, selenu, chromu. Z badań wynika, że w naszej populacji obserwuje się niedobory w spożyciu witamin z grupy B, D oraz selenu i cynku. Polska dieta jest również uboga w polifenole, które zabezpieczają organizm człowieka przed stresem oksydacyjnym. Niedobory te warto uzupełnić odpowiednim preparatem – np. Harmonella.

Zrezygnuj z papierosów!

Długotrwałe palenie zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej oraz ostrych incydentów wieńcowych i nagłych zgonów sercowych! Kobiety palące w wieku powyżej 35. roku życia nie powinny stosować dwuskładnikowych metod antykoncepcyjnych.

Bądź aktywna!

Aktywność fizyczna pomoże zachować formę i dobry nastrój. Podczas sportu zwiększa się wydzielanie endorfin, „hormonów szczęścia”, które powodują zadowolenie i dobre samopoczucie. Niektóre kobiety stosujące antykoncepcje hormonalną skarżą się na przyrost masy ciała. Może on być spowodowany zatrzymywaniem wody w organizmie – jest to skutek działania estrogenu, który występuje we wszystkich dwuskładnikowych środkach antykoncepcyjnych lub zwiększeniem apetytu.

Pamiętaj, że otyłość jest jednym z czynników sprzyjających rozwojowi niebezpiecznych chorób, np. choroby zatorowo-zakrzepowej, czy zawałowi serca – a wiec schorzeniom, których ryzyko wystąpienia wzrasta u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną! Wskaźnik masy ciała BMI ≥28 lub obwód bioder powyżej 90 cm są krytycznymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowy nadciśnienia u kobiety przyjmującej doustną antykoncepcję hormonalną.

Zadbaj o regularne badania!

Podczas stosowania terapii hormonalnej bardzo ważna jest regularna kontrola zdrowia. Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat badań, które należy wykonywać regularnie. Zazwyczaj zaleca się wykonanie raz do roku: badań krwi, USG piersi, cytologię, a ponadto regularne pomiary ciśnienia tętniczego (np. raz w tygodniu) oraz samodzielne badanie piersi (np. raz w miesiącu). Ewentualnie raz do roku można również zbadać hormony tarczycy, a przy nasilonym przybywaniu na wadze sprawdzić hormony: estradiol, prolaktynę progesteron FSH.

Obserwuj zmiany w organizmie!

Pamiętaj o obserwacji swojego ciała i jego reakcji na hormony. Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną najczęściej skarżą się na bóle piersi, głowy, nudności, spadek popędu seksualnego oraz plamienia śródcykliczne. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, pytań lub niepokojących objawów zgłoś się do swojego lekarza ginekologa.

Antykoncepcja

Podczas wizyty u lekarza poprzedzającej stosowanie antykoncepcji hormonalnej ginekolog przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad na temat stanu zdrowia i dolegliwości. Możesz również spodziewać się pytania na temat palenia papierosów, trybu życia i oczywiście aktywności seksualnej.

Lekarz może zwrócić też uwagę na występowanie w Ciebie lub Twojej rodziny:

 • zaburzeń zakrzepowo-zatorowych,
 • nadciśnienia lub innych chorób układu krążenia,
 • chorób wątroby,
 • cukrzycy,
 • nowotworów, szczególnie narządów kobiecych,
 • chorób neurologicznych.

Przed przepisaniem środków antykoncepcyjnych lekarz:

 • powinien przeprowadzić badanie ginekologiczne, cytologiczne, badanie piersi,
 • powinien zlecić pomiar ciśnienia krwi,
 • może zlecić labolatoryjne badania krwi:

- morfologię,
- czas krwawienia i krzepnięcia krwi,
- czas koalinowo-kefalinowy,
- czynniki krzepnięcia,
- rozmaz krwi obwodowej,
- badania wątroby (AlAT, AspAT, GGTP),
- poziom cholesterolu i glukozy we krwi,
- profil hormonalny,

 • może wykonać USG ginekologiczne.

Jeżeli Twój lekarz z jakiś powodów nie zalecił powyższych badań – porozmawiaj z nim o Twoich wątpliwościach i jeżeli to możliwe poproś o stosowne skierowanie (np. na badanie krwi) lub wykonaj badania w laboratorium na własną rękę.

Poradnik dla mamy

Przyjmowanie suplementów diety w okresie ciąży pozwala na uniknięcie niedoboru witamin oraz składników mineralnych, i tym samym zwiększa szanse kobiety na urodzenie zdrowego dziecka (np. zalecany ciężarnym kwas foliowy chroni przed wadami cewy nerwowej u płodu). Wsparcie, jakie zapewniają preparaty witaminowe, jest niezbędne także po porodzie, gdy osłabiony ciążą organizm młodej mamy regeneruje się i zaczyna stopniowo wracać do formy.

Mama na drugim planie

Po urodzeniu dziecka uwaga kobiety koncentruje się przede wszystkim na noworodku i jego potrzebach. W praktyce oznacza to, że statystyczna mama poświęca sobie niewiele czasu, dość często zaniedbuje własne zdrowie i uważa ten stan za naturalny, zwłaszcza gdy ma okazję wysłuchać wspomnień koleżanek z dłuższym „stażem” macierzyńskim, przywołujących swoje doświadczenia z pierwszych miesięcy życia dziecka (nieprzespane noce, posiłki spożywane w pośpiechu, ciągłe zmęczenie itp.).

Złe niedobrego skutki

Kobiety, które uwierzyły, że przemęczenie i brak energii po narodzinach dziecka to nieodłączny element opieki nad noworodkiem, na własnej skórze poznają mechanizm błędnego koła – im mniej troski wykazują w stosunku do siebie, tym bardziej są zmęczone i mają jeszcze mniej czasu oraz chęci na podjęcie działań zmierzających do poprawy swojej sytuacji (poprawa jadłospisu, aktywność fizyczna, zabiegi urodowe).

Czy warto czekać…?

Niektóre mamy świadomie odkładają w czasie moment pracy nad sobą, decydując się na „przeczekanie” pierwszych, najtrudniejszych miesięcy macierzyństwa. Zapominają, że długotrwałe zaniedbywanie własnych potrzeb może zwrócić się przeciwko nim – także w kwestii zdrowia – i niekorzystnie wpływa na wychowanie malca (nawet małe dzieci wyczuwają zniecierpliwienie u rodzica).

Bądź dla siebie dobra

Aby nie dopuścić do sytuacji, w której ciągłe stawianie swoich potrzeb daleko za potrzebami dziecka zaowocuje silną frustracją i przemęczeniem, od pierwszych dni po porodzie należy o siebie zadbać. Jak to zrobić?

 • Każdą wolną chwilę wykorzystuj na odpoczynek – jeśli twoje dziecko drzemie, pójdź w jego ślady i nie wyrzucaj sobie, że w tym czasie powinnaś posprzątać mieszkanie lub zrobić pranie zasłon.
 • Nie daj sobie wmówić, że permanentne przemęczenie to stan naturalny u świeżo upieczonej mamy! Zajmując się noworodkiem, masz prawo być zmęczona (to uczucie będzie ci towarzyszyć na co dzień), ale całkowity brak energii i osłabienie wynikające z notorycznego niewyspania to objawy, których nie powinnaś bagatelizować.
 • Pamiętaj, że twój organizm potrzebuje witamin, składników mineralnych i odżywczych – dzięki zdrowemu odżywianiu twoje ciało szybciej zregeneruje się po porodzie i będziesz miała więcej energii. Ryzyko wystąpienia niedoboru ważnych dla zdrowia substancji możesz zmniejszyć, stosując suplement diety dla kobiet (np. Harmonella), który spowoduje poprawę samopoczucia (dzięki zawartości witaminy B6 i kwasu foliowego), usprawni przemianę materii (chrom) i wzmocni kości oraz zęby (witamina D). Suplementacja diety odpowiednim preparatem, takim jak Harmonella, przyczyni się również do poprawy wyglądu skóry (cynk), paznokci i włosów (cynk oraz selen).
 • Nie zaniedbuj działań pielęgnacyjnych – stosuj dobrze dobrane kosmetyki, znajdź czas na wizytę u fryzjera i przynajmniej raz w tygodniu zrób maseczkę. Nie traktuj braku czasu jako wymówki – większość zabiegów zajmuje tylko kilka minut i przy odrobinie chęci można wcisnąć je do najbardziej napiętego grafiku.

To, jak będą wyglądały pierwsze miesiące twojego życia po narodzinach dziecka, w dużej mierze zależy od ciebie. Możesz być mamą szczęśliwą, choć czasem zmęczoną lub mamą, która nie potrafi cieszyć się chwilą. Wybór należy do ciebie.

PROMOCJA!

Kup jedno opakowanie Harmonella, a drugie otrzymasz GRATIS!*

 

KUP TERAZ>>

 *Podczas składania zamówienia proszę o włożenie do koszyka dwóch opakowań oraz o podanie kodu rabatowego: HARMO

 

Suplementy diety

Szeroki wybór suplementów diety dostępnych w aptekach stwarza wrażenie, iż zapobieganie niedoborom witamin i składników mineralnych jest prostsze niż kiedykolwiek – wystarczy nabyć odpowiedni preparat i przyjmować go zgodnie z zaleceniami. W rzeczywistości kwestia suplementacji jest nieco bardziej złożona.

Braki witamin – czy na pewno są twoim problemem?

Jeśli każdego dnia sięgasz po suplement diety zawierający kilka lub kilkanaście witamin, czujesz się spokojna o swoje zdrowie, ponieważ wiesz, że w razie zbyt niskiej podaży danej substancji z pożywieniem, kapsułka preparatu witaminowego uzupełni jego brak. Czy masz jednak pewność, że takie pragmatyczne podejście do suplementacji diety jest korzystne dla zdrowia? Zanim odpowiesz, zadaj sobie kilka pytań:

 • Czy przed rozpoczęciem stosowania preparatu witaminowego zauważyłaś u siebie objawy wskazujące na niedobór witamin i składników mineralnych? Jeśli nie dokuczały ci żadne problemy zdrowotne, być może wcale nie potrzebowałaś suplementu? Pamiętaj, że nadmiar substancji o właściwościach prozdrowotnych może być równie groźny dla zdrowia jak ich niedobór.
 • Czym kierujesz się podczas wyboru suplementu? Czy kupujesz produkt przeznaczony dla określonej grupy wiekowej? Zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne zmienia się z wiekiem, dlatego przypadkowo dobrane preparaty witaminowe mogą nie spełnić swojej roli
 • Czy przyjmujesz ten sam preparat przez cały rok? Sposób odżywiania zmienia się w zależności od pory roku, np. w okresie wiosenno-letnim spożywamy większe ilości świeżych owoców i warzyw, dzięki czemu mamy duże szanse na pokrycie dziennego zapotrzebowania na większość witamin oraz składników mineralnych – w tym czasie suplement, który sprawdzał się w zimie, może okazać się całkowicie zbędny.

Ciągłe stosowanie jednego suplementu diety to nie najlepszy pomysł, zwłaszcza jeśli nie robiłaś żadnych badań i tak naprawdę nie wiesz, jakich witamin ci brakuje oraz które z nich powinnaś uzupełniać. W tej sytuacji regularne zmiany przyjmowanych preparatów uchronią cię przed nasileniem ewentualnych niedoborów.

Niedobory w diecie statystycznego Polaka

Podejście do kwestii żywienia uległo w ostatnich latach ogromnym zmianom, a Polacy obu płci coraz chętniej eksperymentują w kuchni. W praktyce oznacza to, że na polskich stołach pojawiają się nie tylko kotlety schabowe i pierogi, ale także dania o innym rodowodzie, np. potrawy kuchni włoskiej lub francuskiej. Urozmaicony jadłospis znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia niedoboru witamin i składników mineralnych, ale mimo to braki żywieniowe to nadal częsty problem wśród mieszkańców naszego kraju.

Jak pokazują wyniki badań epidemiologicznych przeprowadzonych przez Instytut Kardiologii w Warszawie, stan odżywienia Polaków pozostawia wiele do życzenia – polska dieta jest uboga zwłaszcza w cynk, selen, witaminy z grupy B i polifenole (przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki odpowiedzialne m.in. za rozwój chorób nowotworowych). Niepokojący jest także powszechny niedobór witaminy D, która występuje wprawdzie w niektórych pokarmach, np. w żółtku jaj, ale może być także wytwarzana przez organizm, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Ze względu na położenie geograficzne Polski i jej ograniczone nasłonecznienie w miesiącach zimowych, mieszkańcy naszego kraju są szczególnie podatni na braki tej „słonecznej” witaminy. Z tego właśnie powodu suplementacja witaminy D jest zalecana wszystkim Polakom, nie tylko małym dzieciom, u których jej niedobór może skutkować rozwojem krzywicy.

Jak przeciwdziałać najczęstszym niedoborom żywieniowym?

Jeśli chcesz zapewnić sobie właściwą podaż witamin i składników mineralnych, zastosuj polski preparat dla kobiet Harmonella®, który został stworzony przez naukowców w odpowiedzi na najczęstsze niedobory w polskiej diecie. Harmonella® to suplement zawierający wszystkie substancje, których potrzebujesz:

 • cynk i selen dla zdrowej skóry i mocnych paznokci oraz włosów;
 • witaminy z grupy B, które poprawiają nastrój i dodają energii;
 • polifenole – obecna w Harmonelli® oleuropeina to jedyny antyoksydant o potwierdzonym działaniu ochronnym na układ krwionośny;
 • witaminę D dla mocnych kości i zębów.

Skuteczność preparatu Harmonella® i jego rola w zwalczaniu niedoborów w polskiej diecie została doceniona przez Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą.

Zmiany hormonalne u kobiet

Kobiecość stała się pożądaną cechą, a popularne czasopisma dla kobiet toną w dobrych radach typu „pielęgnuj swoją kobiecość”, „długie włosy wyglądają atrakcyjniej, bardziej kobieco” lub „pomalowane usta sprawią, że będziesz kobieca nawet w dresach!”. Sprowadzanie kobiecości do kwestii wyglądu lub zachowania to powszechne zjawisko, które nie ma jednak dużego związku ze stanem faktycznym. Tak naprawdę wszystkie aspekty twojej kobiecości regulują bowiem nie pomadki czy damskie akcesoria, ale niewidoczne gołym okiem hormony żeńskie.

Hormony w twoim ciele

Prawidłowe funkcjonowanie twojego organizmu w dużej mierze zależy właśnie od hormonów, które oddziałują na procesy wzrostu, cykl miesiączkowy i metabolizm. Do tzw. hormonów żeńskich zalicza się:

 • estrogen – hormon wytwarzany głównie przez jajniki; estrogen ma pozytywny wpływ na zdrowie narządów płciowych, kości i serca; podczas miesiączki estrogen powoduje dojrzewanie jajeczek; stężenie tego hormonu jest wyższe w trakcie ciąży, po czym spada gwałtownie po urodzeniu dziecka; ilość estrogenu zmniejsza się z wiekiem;
 • progesteron – do jego produkcji dochodzi w jajnikach i w łożysku w okresie ciąży; w trakcie menstruacji hormon ten przygotowuje macicę na przyjęcie zarodka; wysoki poziom progesteronu notuje się podczas ciąży, a spadek jego stężenia po narodzinach dziecka przy jednoczesnym obniżeniu się poziomu estrogenu przyczynia się u części kobiet do rozwoju ciężkiej postaci depresji poporodowej; po menopauzie stężenie progesteronu wyraźnie się zmniejsza;
 • hormon uwalniający gonadotropiny (GnRH) – jest wytwarzany przez podwzgórze; hormon ten powoduje uwolnienie hormonu stymulującego pęcherzyki jajnikowe (FSH) podczas każdego cyklu miesiączkowego;
 • hormon FSH pobudza jajniki do produkcji pęcherzyków jajnikowych oraz estrogenu;
 • hormon luteinizujący (LH) – skok jego stężenia w połowie cyklu miesiączkowego powoduje owulację;
 • gonadotropina kosmówkowa (HCG) jest wytwarzana w okresie ciąży przez rozwijające się łożysko.

Hormony w okresie dojrzewania

Za początek pokwitania można przyjąć moment, w którym mózg zaczyna produkować hormon uwalniający gonadotropiny (GnRH). Gdy hormon ten dociera do przysadki mózgowej, uwalnia do krwiobiegu hormon luteinizujący oraz hormon stymulujący pęcherzyki jajnikowe. Pobudzają one jajniki do produkcji estrogenu, by wspólnie spowodować zmiany w ciele dziewczynki i przygotować ją w przyszłości na ewentualną ciążę.

Hormony w cyklu miesiączkowym

Co miesiąc w twoim ciele dochodzi do skoków i spadków stężenia hormonów żeńskich:

 • tuż po miesiączce poziom estrogenu i progesteronu jest najniższy w całym cyklu, dlatego możesz doświadczać uczucia zmęczenia i spadku libido, ale jeśli zbliżasz się do menopauzy, zamiast niskiego poziomu estrogenu może u ciebie występować jego nagły skok;
 • przed owulacją stężenie estrogenu rośnie, czujesz się świetnie fizycznie i tryskasz pomysłami;
 • po jajeczkowaniu, w tzw. fazie lutealnej, zwiększa się poziom progesteronu, w związku z czym mogą dokuczać ci wzdęcia i uczucie gorąca; brak równowagi między estrogenem a progesteronem może wywoływać przykre objawy PMS, takie jak wahania nastroju, skurcze brzucha, rozdrażnienie i depresję;
 • w trakcie miesiączki stężenie estrogenu i progesteronu spada, dzięki czemu odzyskujesz spokój i dobre samopoczucie. 

Skutki wahań hormonalnych w przebiegu cyklu miesiączkowego mogą być poważne – spadek nastroju może przerodzić się nawet w depresję, dlatego przy obniżeniu samopoczucia warto sięgnąć po suplement dla kobiet (np. Harmonella®), który bezpiecznie reguluje gospodarkę hormonalną organizmu.

Hormony a ciąża

Stężenie estrogenu w okresie ciąży osiąga rekordowe wartości – w ten sposób organizm stwarza sprzyjające warunki do rozwoju płodu. Gwałtowny wzrost poziomu tego hormonu w pierwszym trymestrze to jedna z przyczyn tzw. porannych nudności u ciężarnych kobiet, natomiast w drugim trymestrze estrogen przyczynia się do rozwoju kanalików mlekowych.

W trakcie ciąży następuje również wzrost poziomu progesteronu, który pomaga dostosować ciało kobiety do potrzeb jej dziecka.

Zmiany hormonalne przy antykoncepcji doustnej

Tabletki antykoncepcyjne zawierają niewielkie ilości estrogenu i progesteronu, które hamują owulację i modyfikują wydzielinę z szyjki macicy w taki sposób, by utrudnić plemnikom dotarcie do macicy. Stała dawka hormonów żeńskich sprawia, że cykl miesiączkowy możesz przejść w zasadzie „bezboleśnie”, ponieważ unikasz wahań hormonalnych oraz towarzyszących im dolegliwości.

Czas na menopauzę

W pewnym momencie jajniki przestają wytwarzać jajeczka, a ciało kobiety produkuje coraz mniej estrogenu i progesteronu. Miesiączki stają się mniej obfite i nieregularne, po czym krwawienia miesięczne ustępują. Ze względu na fakt, iż w okresie menopauzy pojawiają się nierzadko uciążliwe objawy (bezsenność, uderzenia gorąca itp.), wiele kobiet decyduje się na zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), która łagodzi symptomy przekwitania i poprawia jakość życia.

Istotą antykoncepcji hormonalnej i HTZ jest przyjmowanie leków hormonalnych, które mają w swoim składzie estrogen i/lub progesteron. Leki te nie są niestety obojętne dla zdrowia, dlatego podczas ich stosowania warto korzystać z suplementów dla kobiet (np. Harmonella®), które przeciwdziałają skutkom ubocznym terapii hormonalnej.

Co dzieje się z hormonami w wieku starszym? 

W miarę upływu lat aktywność hormonalna organizmu ulega dalszym zmianom. U kobiet z reguły dochodzi do jeszcze większego spadku poziomu estrogenu oraz prolaktyny, hormonu, który wiąże cynk i wywołuje laktację.

Hormony mają wpływ na każdy aspekt życia kobiety, dlatego wszelkie wahania i zaburzenia hormonalne mogą mieć poważne skutki dla jej zdrowia.

Polifenole - czym są i jak wpływają na twój organizm?

Polifenole - czym są i jak wpływają na twój organizm?

Każdego dnia twój organizm jest narażony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Patogeny, związki chemiczne w żywności, zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie ultrafioletowe... - przed ich atakami chroni cię sprawny układ odpornościowy, ale mechanizmy obronne mogą okazać się niewystarczające do zwalczenia wrogich substancji. Wówczas z pomocą przychodzą polifenole.

Cenne dla zdrowia antyoksydanty

Mianem polifenoli określa się  produkty przemiany materii u roślin, które chronią organizm przed promieniowaniem ultrafioletowym i działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Lista właściwości prozdrowotnych polifenoli jest długa:

 • związki te zapobiegają uszkodzeniu komórek ciała przez wolne rodniki, dzięki czemu zaliczamy je do grona ważnych dla zdrowia antyoksydantów (przeciwutleniaczy) – np. oleuropeina zapewnia ochronę lipidom obecnym we krwi przed groźnym uszkodzeniem oksydacyjnym, które może spowodować nagromadzenie się płytek krwi i zatkanie naczyń krwionośnych (zator);
 • polifenole hamują aktywność enzymów niezbędnych do rozwoju komórek nowotworowych – np. resweratrol zapobiega rozwojowi raka płuc, piersi, skóry, prostaty, jelita grubego i przewodu pokarmowego, ponadto ogranicza angiogenezę nowotworową (tworzenie nowych naczyń krwionośnych w przebiegu nowotworów złośliwych) i przerzuty komórek rakowych;
 • spożywanie żywności zawierającej polifenole, a mianowicie oliwy z oliwek, owoców, warzyw i płatków zbożowych, zwiększa ochronę organizmu przed cukrzycą, osteoporozą i chorobami neurodegeneracyjnymi;
 • polifenole obecne we wszystkich rodzajach herbaty przyczyniają się do obniżenia ciśnienia krwi;
 • dieta bogata w polifenole zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy, choroby wieńcowej i dusznicy – związki te blokują utlenianie cholesterolu LDL, które zdaniem lekarzy jest głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi miażdżycy.

Jak poprawić odporność organizmu?

Urozmaicona, bogata w składniki odżywcze dieta to bardzo dobre źródło witamin, składników mineralnych i polifenoli, ale warto uświadomić sobie, że nawet najlepiej ułożony jadłospis nie gwarantuje optymalnej ochrony organizmu. Dlaczego?

 • Owoce i warzywa dostępne w sklepach z reguły były wcześniej poddawane opryskom chemicznym i choć prezentują się okazale, pod względem wartości odżywczych ustępują jabłkom z przydomowego sadu i pomidorom prosto „z krzaka”.
 • Niektóre leki (np. preparaty hormonalne stosowane w HTZ, tabletki antykoncepcyjne) powodują spadek stężenia ważnych dla układu odpornościowego witamin z grupy B.
 • Stres może osłabiać wchłanianie witamin, np. witaminy D, która wzmacnia kości i zęby, wspomaga układ immunologiczny i ma pozytywny wpływ na pracę mięśni.

Oleuropeina – polifenol na wagę złota

Z medycznego punktu widzenia, wszystkie związki zaliczane do grona polifenoli zasługują na uwagę, ale oleuropeina to szczególny przypadek. Ten pochodzący z ekstraktu z liści drzewa oliwnego polifenol korzystnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy, ponadto ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwmiażdżycowe. Oleuropeina obniża ciśnienie krwi, stabilizuje płytkę miażdżycową i chroni ściany naczynia tętniczego, co potwierdziły liczne badania.

Naukowcy wykazali, że dodatkowe 10 g oliwy z oliwek w diecie zmniejsza ryzyko zgonu na skutek niedokrwienia serca o 13%. Jest to zasługa właśnie oleuropeiny, dlatego jedna kapsułka preparatu dla kobiet Harmonella® z dodatkiem tego polifenolu zawiera odpowiednik 50 g oliwy z oliwek extra virgin.

Jeśli chcesz mieć pewność, że stresujący tryb życia, przyjmowane leki i daleka od ideału dieta nie spowodują niedoboru witamin i towarzyszących mu problemów zdrowotnych, zaopatrz się w suplement diety, który wyrówna braki prozdrowotnych substancji i zapewni ci skuteczną ochronę przed działaniem szkodliwych czynników. Wybierz preparat, który oprócz składników mineralnych i witamin ma w swoim składzie także polifenole (np. Harmonella® z oleuropeiną), by zadbać o swoje zdrowie kompleksowo.