Kampania

Kampania "Wolne żyły"

Harmonella® wspiera kampanię społeczna na rzecz Walki z Żylną Chorobą Zakrzepowo–Zatorową!

25% Polaków nie wie, jakie mogą być konsekwencje nieleczenia choroby zakrzepowo-zatorowej.[1] W celu podniesienia naszej świadomości w tym zakresie 14 maja 2014 roku odbyła się konferencja prasowa inaugurująca pierwszą edycję Kampanii na Rzecz Walki z Żylną Chorobą Zakrzepowo – Zatorową - „Jak nie być jedną nogą w grobie”.

Spośród wszystkich chorób układu krążenia, najmniej znana jest zakrzepica. Wymienia ją 66% badanych. Prawdopodobnie z tego względu, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji i konsekwencji, jakie może ze sobą nieść. [2]

Czym zatem jest choroba zakrzepowo-zatorowa i jakie mogą być jej skutki? Zakrzepica polega na powstaniu w żyłach głębokich skrzepów. Fragmenty tych skrzepów mogą w każdej chwili się oderwać i „powędrować” wraz z prądem krwi do tętnicy płucnej, czego konsekwencją może być natychmiastowa śmierć człowieka. Zakrzepy najczęściej tworzą się w kończynach dolnych: łydkach i udach, ale również w żyłach miednicy. Schorzenie najczęściej dotyka osoby po 40. r.ż., a czynnikami ryzyka jest: unieruchomienie ciała, np. z powodu obłożnej choroby; długa podróż; okres ciąży i połogu; przebyte operacje chirurgiczne czy otyłość – mówi prof. dr hab. Witold Tomkowski, prezesa Fundacji THROMBOSIS.

Spuchnięta, jedna noga – co to oznacza?

Choroba zakrzepowo-zatorowej może przez dłuższy czas nie dawać o sobie znać. Są jednak pewne objawy, które powinny wzbudzić naszą czujność i sprawić, że niezwłocznie udamy się do właściwego specjalisty. Do tych objawów należą: obrzęk, widoczny w okolicach kostki, łydki lub całej JEDNEJ nogi; ból nogi nasilający się podczas chodzenia, ale mijający przy unieruchomieniu; podwyższona ciepłota nogi lub zaczerwieniona skóra na jednej nodze. W przypadku pojawienia się któregokolwiek z powyższych objawów, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza specjalisty, który zleci nam USG żył głębokich. Szybkie działania jest w tym przypadku kluczowe. Dzięki niemu mamy szansę zmniejszyć śmiertelność spowodowaną schorzeniem – dodaje prof. Tomkowski.  

Świadomość i profilaktyka

W celu podniesienia świadomości Polaków w zakresie choroby zatorowo-zakrzepowej przygotowany został krótki film instruktażowy, dotyczący tego jak przygotować się do długiej

podróży. Pokazuje on ćwiczenia, które można wykonywać w ramach profilaktyki, szczególnie przez osoby ze skłonnością do zakrzepicy. 

Organizatorem Kampanii „Jak nie być jedną nogą w grobie” jest Fundacja MITO, która wraz ze wsparciem merytorycznym Fundacji THROMBOSIS, jako pierwsza podjęła się realizacji kampanii społecznej na temat zakrzepicy. W ramach jej działań, została stworzona strona internetowa www.wolnezyly.pl, na której będzie można znaleźć materiały edukacyjne poświęcone prewencji i odpowiedniemu działaniu w sytuacji wystąpienia żylnej chorobie zakrzepowo - zatorowej.


Fundacja MITO

Fundacja MITO powstała w 2013 roku. Jej celem jest wszechstronna działalność mająca na celu zwiększanie świadomości i edukację w kwestiach ważnych dla społeczeństwa. W realizowanych kampaniach będą poruszane przez nas tematy zarówno z zakresu zdrowia, nauki, kultury, jaki i ochrony środowiska.

Fundacja, w ramach swoich kompetencji, ma za zadanie pozyskiwać środki na realizację celów statutowych. Poprzez współpracę ze środowiskiem medycznym, organizacjami pożytku publicznego, ośrodkami kulturalno-edukacyjnymi, podmiotami gospodarczymi czy władzami samorządowymi, chcemy wykorzystując i czerpiąc wiedzę z wyżej wymienionych instytucji tworzyć wartościowe i merytoryczne projekty w pełni wyczerpujące tematykę aktualnie podjętego tematu.

Prof. dr hab. Witold Tomkowski 

Prezes Polskiej Fundacji do Walki z Zakrzepicą THROMBOSIS oraz kierownik oddziału Intensywnej Terapii Pneumonologiczno-Kardiologicznej, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Gruźlicy. Pan Profesor jest kierownikiem przychodni TS Klinika, autorem kilkuset prac naukowych opublikowanych w pismach polskich i zagranicznych oraz autorem wielu monografii i rozdziałów podręczników medycznych poświęconych zatorowi tętnicy płucnej, zakrzepicy żył głębokich oraz chorobom osierdzia. Profesor Tomkowski jest członkiem wielu polskich i zagranicznych towarzystw naukowych oraz członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Angiologicznego. [1] Raport TNS Polska dla Fundacji MITO Świadomość żylnej choroby

[2] Raport TNS Polska dla Fundacji MITO Świadomość żylnej choroby