Terapia łagodząca objawy klimakterium

Hormonalna terapia zastępcza polega na podawaniu odpowiednich dawek hormonów (estrogenów lub estrogenów i progestagenu) kobietom wkraczającym w okres okołomenopauzalny w celu złagodzenia objawów klimakterium.

W okresie klimakterium w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian, które doprowadzają do niedoboru estrogenów. Deficyt ten jest przyczyną objawów, wśród których najczęściej wymienia się między innymi: uciążliwe uderzenia gorąca (tzw. wary) i pocenie się, nerwowość, drażliwość, uczucie niepokoju, spadek libido oraz dysfunkcję układu moczowopłciowego.*

Pomimo powyższych niedogodności, na hormonalną terapię zastępczą decyduje się w naszym kraju tylko około 7,5% kobiet. Z czego to wynika? Leczenie ta z jednej strony łagodzi objawy menopauzy, z drugiej jednak stanowi ingerencję w naturalny cykl życia kobiety. Dlatego też wiele Pań rozważających stosowanie HTZ niepokoi się, czy cena jaką zapłaci ich organizm za zwiększenie komfortu życia nie jest zbyt wysoka.

Podjęcie decyzji może ułatwić zastosowanie odpowiedniego suplementu diety, którego składniki pomogą redukować negatywne efekty stosowania HTZ.

*Literatura dostępna u producenta