Dolegliwości trawienne po 50. roku życia - jak złagodzić przykre objawy i ochronić wątrobę?

Problemy z trawieniem mogą pojawić się w każdym wieku, ale ryzyko ich wystąpienia zwiększa się po 50. roku życia. Jak pokazują dane statystyczne, co roku niemal połowa osób w wieku dojrzałym doświadcza dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. zaparć). Powszechnym problemem jest także niepożądany wzrost masy ciała, który zwiększa podatność na rozwój potencjalnie groźnych chorób, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Skąd biorą się dolegliwości trawienne po 50?

W miarę upływu czasu wydajność układu Apokarmowego spada, a tempo przemiany materii ulega spowolnieniu. W praktyce oznacza to, że przetrawiony pokarm wolniej przemieszcza się przez okrężnicę, a organizm wchłania większe ilości wody z wydalanych treści pokarmowych. W rezultacie stolce stają się bardziej suche, a zaparcia – coraz częstsze.

Ryzyko wystąpienia zaparć zwiększa się w związku z siedzącym trybem życia, zbyt niską podażą płynów i przyjmowaniem niektórych leków (np. preparatów obniżających ciśnienie krwi). 

Problemy z wątrobą w wieku dojrzałym

Jeśli skończyłaś 50 lat i masz nadwagę, musisz liczyć się ze wzrostem ryzyka rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby. U większości chorych schorzenie to nie wywołuje większych problemów zdrowotnych, choć zdarza się, że obecność komórek tłuszczowych w komórkach wątroby prowadzi do zwłóknienia i marskości tego narządu.

Warto przy tym podkreślić, że u wszystkich osób z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby notuje się wzrost podatności na schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Wsparcie dla wątroby 

Groźne schorzenia wątroby nie muszą być twoim problemem. Jeśli chcesz uniknąć groźnych następstw stłuszczenia tego narządu, zacznij działać już dziś:

  • Ogranicz podaż tłuszczów – jedz chude mięso, wyeliminuj smażone potrawy ze swojego jadłospisu.
  • Odstaw słodycze i słone przekąski – niepodjadanie między posiłkami pomoże ci odzyskać prawidłową wagę.
  • Bądź bardziej aktywna fizycznie – zacznij od spacerów, a gdy poczujesz zastrzyk energii, rozważ inne formy ćwiczeń, np. nordic walking lub jazdę na rowerze.
  • Dbaj o właściwe nawodnienie swojego organizmu – pamiętaj, by zwiększać podaż płynów stosownie do stopnia aktywności ruchowej i warunków pogodowych. Pij więcej, jeśli przyjmowane przez ciebie leki mają działanie moczopędne.
  • Uzupełniaj niedobory składników mineralnych i witamin z pomocą sprawdzonych preparatów dla kobiet (np. Harmonella®), które chronią wątrobę dzięki zawartości choliny i korzystnie wpływają na metabolizm tłuszczów, białek i węglowodanów (zasługa chromu). Stosowanie suplementu diety pomoże ci w uzyskaniu i utrzymaniu prawidłowej masy ciała, a co za tym idzie – zmniejszy ryzyko rozwoju schorzeń związanych z nadwagą i otyłością.

Odpowiednio zbilansowana, bogata w świeże warzywa i owoce dieta to skuteczny sposób na zaparcia. Jeśli chcesz uniknąć dolegliwości trawiennych, nie zapomnij także o odpowiedniej podaży płynów i aktywności fizycznej. Zadbaj również o swoją wątrobę – nie wahaj się sięgnąć po suplementy, które ochronią cię przed schorzeniami w obrębie tego ważnego dla zdrowia i życia narządu.