Hormonalna terapia zastępcza

Terapia łagodząca objawy klimakterium

Hormonalna terapia zastępcza polega na podawaniu odpowiednich dawek hormonów (estrogenów lub estrogenów i progestagenu) kobietom wkraczającym w okres okołomenopauzalny w celu złagodzenia objawów klimakterium.

W okresie klimakterium w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian, które doprowadzają do niedoboru estrogenów. Deficyt ten jest przyczyną objawów, wśród których najczęściej wymienia się między innymi: uciążliwe uderzenia gorąca (tzw. wary) i pocenie się, nerwowość, drażliwość, uczucie niepokoju, spadek libido oraz dysfunkcję układu moczowopłciowego.*

Pomimo powyższych niedogodności, na hormonalną terapię zastępczą decyduje się w naszym kraju tylko około 7,5% kobiet. Z czego to wynika? Leczenie ta z jednej strony łagodzi objawy menopauzy, z drugiej jednak stanowi ingerencję w naturalny cykl życia kobiety. Dlatego też wiele Pań rozważających stosowanie HTZ niepokoi się, czy cena jaką zapłaci ich organizm za zwiększenie komfortu życia nie jest zbyt wysoka.

Podjęcie decyzji może ułatwić zastosowanie odpowiedniego suplementu diety, którego składniki pomogą redukować negatywne efekty stosowania HTZ.

*Literatura dostępna u producenta

Skutki uboczne HTZ

Hormonalna terapia zastępcza znacznie ułatwia przebrnięcie przez trudny dla kobiet okres okołomenopauzalny. Oprócz zmniejszenia objawów klimakterium, HTZ może również stanowić profilaktykę nowotworu sutka i macicy, a długotrwała kuracja może zabezpieczać przed rozwojem osteoporozy i zmniejsza ryzyko zawału i udaru mózgu.*

Hormony mogą występować w formie doustnej, plastrach, globulkach dopochwowych lub zastrzykach. Ważne jest, aby przykładowo kobieta, która skarży się na dolegliwości żołądkowe, czy też ma problemy z trzustką lub wątrobą nie stosowała środków podawanych doustnie – zanim zostaną one dostarczone do tkanek docelowych trafiają w pierwszej kolejności do wątroby (przewód pokarmowy, układ krwionośny, krążenie wtórne, wątroba). Za dobór odpowiedniego środka i dawek oraz przeprowadzenie badań kontrolnych odpowiada oczywiście lekarz, który dostosowuje hormony do potrzeb pacjentki.

Stosowanie doustnej zastępczej terapii hormonalnej (menopauzalnej) może wiązać się jednak z ryzykiem wystąpienia następujących skutków ubocznych:

 • choroby tętnic lub choroba niedokrwienna serca – warto zauważyć, że średnia wartość ciśnienia tętniczego wzrasta wraz z wiekiem, a proces ten ulega szczególnemu nasileniu w okresie menopauzalnym;
 • choroby żył, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa - doustna terapia wpływa na wątrobową syntezę białek biorących udział w procesach krzepnięcia i fibrynolizy, zwiększa skłonność do występowania zakrzepicy naczyń, zwłaszcza żylnych;
 • zaburzenia gospodarki węglowodanowej – może przyczynić się do przyspieszenia zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych i zwiększenia ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca;
 • dyslipidemii - zaburzenia w metabolizmie tłuszczów;
 • otyłości brzusznej, zespołu polimetabolicznego - spowodowane głównie redystrybucją tkanki tłuszczowej i pojawieniem się zwiększonej ilości tzw. tłuszczu wisceralnego.
 • choroby układu pokarmowego - doustną droga podania hormonów może skutkować niepożądanymi objawami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak wzdęcia, nudności, wymioty, bóle brzucha;
 • gruczołów piersiowych o wysokiej gęstości mammograficznej, raka piersi.*

Podczas stosowania hormonalnej terapii zastępczej niezbędna jest stała kontrola zdrowia, należy zadbać o wskazane badania profilaktyczne. Dobór HTZ do Twoich potrzeb i stanu zdrowia należy do lekarza.

Sprawdź w jaki sposób odpowiednie składniki pomagają chronić Twój organizm.

Zobacz jak chronić się przed skutkami stosowania terapii hormonalnej?

*Literatura dostępna u producenta

Dolegliwości trawienne po 50. roku życia - jak złagodzić przykre objawy i ochronić wątrobę?

Problemy z trawieniem mogą pojawić się w każdym wieku, ale ryzyko ich wystąpienia zwiększa się po 50. roku życia. Jak pokazują dane statystyczne, co roku niemal połowa osób w wieku dojrzałym doświadcza dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. zaparć). Powszechnym problemem jest także niepożądany wzrost masy ciała, który zwiększa podatność na rozwój potencjalnie groźnych chorób, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Skąd biorą się dolegliwości trawienne po 50?

W miarę upływu czasu wydajność układu Apokarmowego spada, a tempo przemiany materii ulega spowolnieniu. W praktyce oznacza to, że przetrawiony pokarm wolniej przemieszcza się przez okrężnicę, a organizm wchłania większe ilości wody z wydalanych treści pokarmowych. W rezultacie stolce stają się bardziej suche, a zaparcia – coraz częstsze.

Ryzyko wystąpienia zaparć zwiększa się w związku z siedzącym trybem życia, zbyt niską podażą płynów i przyjmowaniem niektórych leków (np. preparatów obniżających ciśnienie krwi). 

Problemy z wątrobą w wieku dojrzałym

Jeśli skończyłaś 50 lat i masz nadwagę, musisz liczyć się ze wzrostem ryzyka rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby. U większości chorych schorzenie to nie wywołuje większych problemów zdrowotnych, choć zdarza się, że obecność komórek tłuszczowych w komórkach wątroby prowadzi do zwłóknienia i marskości tego narządu.

Warto przy tym podkreślić, że u wszystkich osób z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby notuje się wzrost podatności na schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Wsparcie dla wątroby 

Groźne schorzenia wątroby nie muszą być twoim problemem. Jeśli chcesz uniknąć groźnych następstw stłuszczenia tego narządu, zacznij działać już dziś:

 • Ogranicz podaż tłuszczów – jedz chude mięso, wyeliminuj smażone potrawy ze swojego jadłospisu.
 • Odstaw słodycze i słone przekąski – niepodjadanie między posiłkami pomoże ci odzyskać prawidłową wagę.
 • Bądź bardziej aktywna fizycznie – zacznij od spacerów, a gdy poczujesz zastrzyk energii, rozważ inne formy ćwiczeń, np. nordic walking lub jazdę na rowerze.
 • Dbaj o właściwe nawodnienie swojego organizmu – pamiętaj, by zwiększać podaż płynów stosownie do stopnia aktywności ruchowej i warunków pogodowych. Pij więcej, jeśli przyjmowane przez ciebie leki mają działanie moczopędne.
 • Uzupełniaj niedobory składników mineralnych i witamin z pomocą sprawdzonych preparatów dla kobiet (np. Harmonella®), które chronią wątrobę dzięki zawartości choliny i korzystnie wpływają na metabolizm tłuszczów, białek i węglowodanów (zasługa chromu). Stosowanie suplementu diety pomoże ci w uzyskaniu i utrzymaniu prawidłowej masy ciała, a co za tym idzie – zmniejszy ryzyko rozwoju schorzeń związanych z nadwagą i otyłością.

Odpowiednio zbilansowana, bogata w świeże warzywa i owoce dieta to skuteczny sposób na zaparcia. Jeśli chcesz uniknąć dolegliwości trawiennych, nie zapomnij także o odpowiedniej podaży płynów i aktywności fizycznej. Zadbaj również o swoją wątrobę – nie wahaj się sięgnąć po suplementy, które ochronią cię przed schorzeniami w obrębie tego ważnego dla zdrowia i życia narządu.